1.7-1.8mm - Lincoln Copper Plus® Contact Tip - 550A - 10 pack
Part # KP2745-072
Magnum® PRO Copper Plus® Contact Tip - 550A, Standard, .068-.072 in (1.7-1.8 mm) - 10 Each
Features
- Copper Plus® - Larger diameter allows for increased copper content in each contact tip. The added copper disperses heat and keeps the tip cooler, longer.
- Anti-Seize™ Threading – The thread on Magnum® PRO contact tips are designed to prevent the tip from melting, fusing, and seizing in the diffuser.
- 1.8mm
- 10 each
(KP2745-072)
| SKU | KP2745-072 |
| Brand | Lincoln |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.003000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Help other Hampdon Industrial Pty.Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More info